Close Menu
Ekspanzija.com
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Trending
    • Elvira Rahić zbog Zmajeva stopirala nastupe u Evropi: “Ako BiH nastavi pobjeđivati, ostajem u Americi do kraja Mundijala!”
    • JANJA EVENTS Ogroman interes koji ruši kapacitete: ‘Exit’ premalen za “Summer Fusion 2026”?
    • Natalija čekala 15 godina na “Krzno”, i dobila ga džabe! Pjevačica grupe “Trik FX” progovorila o prijateljstvu na estradi, ko od kolega najbolje prolazi na terenu
    • Od „Zvezda Granda“ do balkanske Adele: Put do vrha Lidije Janković
    • Narodni spektakl u Austriji: Viki Miljković, Rade Lacković i Nermin Handžić stižu u Attnang-Puchheim!
    • Skandal za skandalom u bh. diplomatiji: Ko štiti Admira Atovića? Konaković ili ipak neko drugi?
    • Od ideje do uspjeha: Milica i Miloš Vujčić osvajaju noćni život u Lindauu
    • “Noću smo trčali preko piste da bismo stigli na Evroviziju”: Muhamed Fazlagić Fazla otvorio dušu uz Miljacku
    Ekspanzija.comEkspanzija.com
    • Početna
    • Aktuelno
    • Showbiz
    • Muzika
    • Dijaspora
    • Sport
    • Kultura
    • Život
    • Intervju
    • Koncerti
    • Zanimljivosti
    • Video
    Ekspanzija.com
    Home»Aktuelno»Sjećanje na Mehu Puzića: Trinaest godina od smrti velikana sevdalinke
    Aktuelno

    Sjećanje na Mehu Puzića: Trinaest godina od smrti velikana sevdalinke

    25/06/20202 Mins Read
    Podijelite
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

    Meho Puzić, jedan od čuvara izvorne narodne muzike i jedan od velikana među interpretatorima sevdalinki, je preminuo prije 13 godina, na današnji dan, 25. juna 2007. godine.

    Meho Puzić poznati intepretator bosanske sevdalinke rođen je u Odžaku 24. jula 1937. godine.

    Djetinstvo je proveo u rodnom gradu, gdje se školovao, uporedo se bavio društveno političkim radom kao predsjednik omladine i bio je član kuturno-umjetničkog društva “Posavina”. 1962. godine se oženio i započeo muzičku karijeru položivši audiciju na Radio Sarajevu, gdje je jedini bio primljen od ukupno 54 kandidata.

    Poslije dvogodišnje korepeticije sa profesorom Nevželom, 1. maja 1964. godine prvi put je zapjevao i snimio četri arhivske pjesme. Tada je dobio “zeleno” svjetlo za snimanje prve singl ploče sa 4 pjesme (“Mehmeda majka budila”, “Plato bijeli Sarajka djevojka”…).

    Ova ploča je u kratkom roku prodata u 100.000 primjeraka, što je bila rijetkost na prostorima bivše Jugoslavije. Nakon toga slijede festivali: “Ilidžanski” 1966. godine gdje je bio pobjednik i dobitnik prve nagrade publike i stručnog žirija, zatim slijedi “Festival 1968” gdje je nastupajući u 40 gradova Jugoslavije podijelio pojedu sa Lepom Lukić.

    1. godine snimio je pjesmu Tome Zdravkovića “Majko, majko” koja je bila jedna od najvećih hitova i prodata je u milion primjeraka. Na brojim festivalima bio je nosilac svih mogućih nagrada, prizanja i plaketa, među kojima je najznačajnije “Estradna nagrada Bosne i Hercegovine” 1980. godine.

    Obišao je sve kontinente, a njegovo ime je posebno ispisano u sidnejskoj “Operi” u Austrailiji. U toku cijele svoje muzičke karijere posebno je njegovao tradicionalnu, izvornu, bosansku pjesmu – sevdalinku, a njegove interpretacije se i danas čuvau kao trajno muzičko blago.

    Umro je 25. juna 2007. godine.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Tumblr Email Copy Link

    Povezane objave

    Elvira Rahić zbog Zmajeva stopirala nastupe u Evropi: “Ako BiH nastavi pobjeđivati, ostajem u Americi do kraja Mundijala!”

    04/06/2026

    Natalija čekala 15 godina na “Krzno”, i dobila ga džabe! Pjevačica grupe “Trik FX” progovorila o prijateljstvu na estradi, ko od kolega najbolje prolazi na terenu

    18/03/2026

    Od „Zvezda Granda“ do balkanske Adele: Put do vrha Lidije Janković

    12/03/2026
    Nove vijesti

    Elvira Rahić zbog Zmajeva stopirala nastupe u Evropi: “Ako BiH nastavi pobjeđivati, ostajem u Americi do kraja Mundijala!”

    04/06/2026

    JANJA EVENTS Ogroman interes koji ruši kapacitete: ‘Exit’ premalen za “Summer Fusion 2026”?

    17/04/2026

    Natalija čekala 15 godina na “Krzno”, i dobila ga džabe! Pjevačica grupe “Trik FX” progovorila o prijateljstvu na estradi, ko od kolega najbolje prolazi na terenu

    18/03/2026

    Od „Zvezda Granda“ do balkanske Adele: Put do vrha Lidije Janković

    12/03/2026
    O nama
    Tagovi
    Adin Paro Admir Atović Almir M % Tribun band Armin Kurtović Bajro Planjanin beslic centar crvena Crvena jabuka Denial Ahmetović Džemo Novaković Dženana Husejnagić Batkitar Elvir Šendro Emina Jahović Emir Đulović fizioterapije halid Hamza Kurtović Haris Berković Hercegovina Ivan Stanić jabuka Kemal Hasić kostobolja Lidija Janković magistar Maino Đuran Mile Kitić Milica i Miloš Vujičić Minela nezirović Mirza Delić mostar Muhamed Fazlagić Fazla Muhamed Čengić Čenga na Nermin Handžić Rade Šerbedžija Rehabilitacioni Riad Dubičić Saša Lazić Sejo Kalač slider Viki Miljković Vlatko Glavaš Život
    WEB Development KGDevs.com

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ad Blocker Enabled!
    Ad Blocker Enabled!
    Naša web stranica funkcionira prikazivanjem online oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokator oglasa.