Slaveći različitost i poručivši da teatar pripada i njima: GRAĐANI I GRAĐANKE RAZLIČITIH IDENTITETA OTVORILI 57. FESTIVAL MESS
Sedam građana i građanki različitih identiteta ali ujedinjeni u slavljenju različitosti, proglasili su 57. Internacionalni teatarski festival MESS otvorenim. U Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici Nera Mesinović, aktivistica za prava LGBT osoba, Jasmin Đemidžić, sitdownkomičar, Alma Mujan, aktivistica, Ahmed Bašić, bivši radnik Željezare, penzioner, Asadullah Nikemi, učenik, Nermin Štitkovac, sportista i Maja Jurić, umjetnica poručili su da pozorište pripada i njima
Na ovaj način je najavljena glavna ideja vodilja ovogodišnjeg Festivala tokom kojeg će neuobičajeni pripovjedači/ce čiji glas ne čujemo često u javnoj sferi uzeti scenu kao prostor da ispričaju svoje priče.
Podsjećajući da je jedna od misija umjetnosti na ovom svijetu upoznati jedni druge, direktor Festivala Nihad Kreševljaković, podcrtao je da ugušimo li naše različitosti, a na čemu mnogi rade, shvatit ćemo da smo sebe osudili na smrt od dosade. «Različitost je sam smisao svijeta u kome živimo, a potreba da prihvatimo druge je suštinska potreba nas da shvatimo sami sebe. Ubijanje različitosti svijeta u kome živimo jednako je uništavanju eko sistema planete i apsolutni primjer autodestrukcije. Zbog toga, drugačijost i prihvatanje drugačijeg je naša potreba jer samo u odnosu na nju znat ćemo ko smo!», naglasio je Kreševljaković.
U svom obraćanju na ceremoniji otvaranja on je dodao kako je strah od različitosti u biti strah od komunikacije, od potrebe za govorom, za riječima, za mislima, od potrebe za traganjem Kosmosa, i to ne onog vidljivog već onog u nama. «Teatar je bio, i još uvijek je, jedno od utočišta gdje pred nevremenom koje nosi sve pred sobom tražimo odgovore, kroz komunikaciju i bez straha od drugih i drugačijih», zaključio je Kreševljaković i pozvao publiku da kroz devet festivalskih dana i noći slavi različitost.
U uvodnom obraćanju PR menadžerica Festivala Una Bejtović, podsjetila je kako pedeset i sedam godina Festival MESS otvara nove perspektive, istražuje nepoznato, pobjeđuje strahove, oslobađa od predrasuda, uči razumijevanju i toleranciji, provocira dijalog, ruši barijere, osvaja slobodu, a iznad svega – slavi umjetnost! «Od svog osnivanja mijenjali su se sistemi, vladajuće partije, smanjivao se budžet, ispratio je mnoge ministre, promijenio je direktore. Uprkos svima i svemu, a na zadovoljstvo publike – Festival opstaje!», poručila je Bejtović.
Otvoren je u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici, a festivalski programi će stići i u Sarajevo, Visoko, Mostar i Konjic na ukupno 16 lokacija. Organizaciju Festivala finansijski su podržali Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Ministarstvo kulture i sporta FBiH, Ministarstvo civilnih poslova BiH, te Grad Sarajevo a posebnu zahvalnost Festival duguje brojnim organizacijama bez čije podrške ne bi imao internacionalnu dimenziju festivala. Posebnu zahvalnost istaknut je laureatima ovogodišnjeg Zlatnog lovorovog vijenca za razvoj scenske umjetnosti, kompaniji BH Telecom za dvadeset godina kontinuirane podrške Festivalu MESS.