Ukleta dinastija: Obilježeni tragedijama, nesrećama, ubistvima, aferama i nerazjašnjenim smrtnim slučajevima
Bio je petak, tačno 12 sati i 30 minuta. Predsjednička kolona kretala se ulicom Elm Street, jugoistočno od zgrade Teksaškog skladišta školskih knjiga kada su ispaljena najmanje tri hica iz puške.
Jedan hitac predsjednika SAD-a Johna Fitzgeralda Kennedyja pogodio je ravno u vrat i probio mu dušnik. Prvi je reagirao Clint Hill, agent Tajne službe. Hill je u želji da zaštiti predsjednika iskočio iz automobila koji je bio u pratnji i dotrčao do predsjedničke limuzine. No, bilo je kasno.
Metak iz puške Kennedyja je u međuvremenu pogodio u glavu, poprskavši unutrašnjost limuzine krvlju i dijelovima njegovog mozga.
Jackie Kennedy, prva dama, nakon drugog se pucnja pokušala izvući iz limuzine, no Hill ju je vratio natrag na sjedalo. Limuzina je ubrzala prema bolnici Parkland Memorial koja je bila udaljena nekoliko minuta od mjesta nesreće. Kennedyju, na žalost, nije bilo pomoći. Umro je pola sata nakon atentata.
Ubistvo predsjednika Johna F. Kennedyja koje se dogodilo 22. novembra 1963. godine u Dallasu postalo je jedna od najpoznatijih slika 20. stoljeća. Svi se sjećaju scene u kojoj Jackie Kennedy sjedi zalivena krvlju u svom prepoznatljivom ružičastom kompletiću, sva u šoku, dok na stražnjem sjedalu sav krvav leži predsjednik SAD-a.
Kobnog 22. novembra Kennedy je posjetio Dallas u sklopu predizborne kampanje za izbore 1964. godine. S njim u automobilu bili su njegova supruga Jacqueline, teksaški guverner John Conally, koji je tijekom atentata također bio ranjen, njegova supruga Nellie te dva agenta Tajne službe.
U trenutku atentata u zgradi Teksaškog skladišta školskih knjiga nalazio se bivši marinac Lee Harvey Oswald. Oko podneva, pola sata prije no što je ispaljen prvi metak, jedan od kolega Oswalda je vidio na šestom katu. Odmah nakon atentata opis sumnjivca objavljen je putem radija. Nekoliko blokova dalje Oswalda je vidio policajac J.D. Tippit.
U trenutku kada ga je Tippit pozvao Oswald je izvadio pištolj i ubio policajca s četiri metka. Sakrio se u obližnjem kinu, no nije platio kartu pa je poslovođa kina zvao policiju. Uhapšen je malo više od sat vremena nakon ubistva. Tvrdio je da nije kriv, no nikada nije imao priliku braniti se pred sudom.
Dva dana nakon atentata, u nedjelju 24. novembra u 11 sati i 21 minutu, policajci su Oswalda vodili kroz podrum sjedišta policije kako bi ga premjestili u okružni zatvor. Podrum je bio prepun novinara, uključujući i TV-ekipe koje su direktno prenosile događaj, prenosi Express.hr.
I dok je Oswald u pratnji policije prolazio podrumom Jack Ruby, vlasnik lokalnog noćnog kluba, iznenada je ispalio hitac iz pištolja i pogodio ga u trbuh. U 13 sati i sedam minuta Oswald je proglašen mrtvim.
Od ubistva Kennedyja prošlo je više od 50 godina, a mnogi Amerikanci još uvijek ne vjeruju da je Oswald krivac za smrt 35. predsjednika SAD-a. Različite teorije zavjere pronašle su krivce za ubistvo u mnogim organizacijama, od mafije do KGB-a i CIA-e.Kennedy je bio vrlo omiljen predsjednik. Slavili su ga kao idola. Zalagao se za mir, ljudska prava, socijalnu i zdravstvenu zaštitu svakog Amerikanca. Bio je prvi katolik i Irac u Bijeloj kući.
Posebice se zalagao za prava Afroamerikanaca te je Kongresu predložio program kojim bi im se omogućila stvarna i potpuna građanska ravnopravnost. Prema nekim teorijama upravo je taj program bio povod za atentat.
Pet godina nakon ubistva Johna F. Kennedya njegov mlađi brat Robert, tada senator, započeo je kampanju za nominaciju za predsjedničku utrku, kao kandidat Demokratske stranke.
Unatoč kasnom ulaskom u utrku Kennedy je brzo preuzeo vodstvo i zadobio veliku podršku članova stranke. No isti dan kada je potvrđen kao kandidat demokrata za Bijelu kuću i na njega je u Los Angelesu izvršen atentat.
Malo je koja porodica bila predmetom tolikog obožavanja, a istodobno toliko skandala i teorija zavjera kao Kennedyjevi.
Postoji i teorija o tome da je cijela porodica ukleta jer kako je 2001. napisao Edward Klein u knjizi “Prokletstvo Kennedyjevih” doista se postavlja pitanje zašto je uvijek netko iz te porodice čim bi stigao do cilja morao platiti najvišu cijenu.
Postoji više teorija kako je kletva nastala. Prema jednoj, kletvu je na oca bivšeg američkog predjednika Josepha (Joea) Kennedyja, koji je navodno bio beskruplozan čovjek i antisemitist, bacio jedan rabin.
Prema drugoj, prokletstvo seže i dalje u prošlost i pripisuju ga Thomasu Fitzgeraldu, pradjedu Johna Fitzgeralda Kennedyja s majčine strane koji je “uznemirio duhove” u Irskoj.
Oni koji ne vjeruju u kletvu misle da je ona izmišljena kako bi se stalno držale tenzije na porodicu koja je dala jednog predsjednika Amerike, dva kandidata za predsjednika i tri senatora.
A koliko se njihovo mišljenje još uvijek uvažava vidjelo se i tijekom predjedničke kampanje kada je zgrožena istupima novoizabranog predsjednika porodica Kennedy objavila otvoreno pismo Donaldu Trumpu.
Joseph (Joe) Kennedy i njegova supruga Rose imali su devetero djece od koji je čak četvero tragično stradalo. Godinama prije no što su ubijeni John i Robert život je izgubio njihov najstariji sin – Joseph Kennedy Junior – u kojega je porodica polagala političke nade i vjerovala da će upravo on postati predsjednik Amerike.
No, taj je plan prekinut 1944. njegovom smrću. Poginuo je kao pilot u Drugom svjetskom ratu. Bilo mu je 29. godina, a porodica nikada nije dobila njegovo tijelo.
Četiri godine kasnije, također u avionskoj nesreći, poginula je sestra bivšeg američkog predsjednika Kathleen. Stradala je u 29. godini života pri padu zrakoplova u Francuskoj, dok je putovala iz Pariza prema Azurnoj obali.
Druga sestra, Rosemary, godinama je patila od psihičkog poremećaja pa je na prijedlog liječnika i uz pristanak oca 1941. podvrgnuta lobotomiji.
Zahvat je potpuno onesposobio tada 24-godišnju Rosemary. Preminula je 2005. nakon više od 40 godina vegetiranja u mentalnoj instituciji.
Sedam godina prije ubistva Johna Fitzgeralda Kennedyja njegova supruga Jackie Kennedy rodila je mrtvu djevojčicu. Godine 1963. dva dana nakon rođenja zbog problema s plućima umro je njihov sin Patric.
Život su tragično izgubili i sinovi Roberta Kennedyja. David Kennedy, koji se nikada nije oporavio od smrti oca, umro je 1984. od predoziranja kokainom, dok je drugi Robertov sin Michael poginuo 1987. na skijanju u Aspenu. Imao je tek 39 godina.
Vožnja avionom bila je kobna i za jedinog sina bivšeg predsjednika 38-godišnjeg Johna F. Kennedya juniora. On je u julu 1999. iz okruga Essex za New Jersey vozio maleni zrakoplov.
S njim u avionu bile su njegova žena i njezina sestra. Dok su letjeli nad Atlantikom, bila je noć i magla, Kennedy je postao dezorijentiran i srušio je zrakoplov u more. Nitko nije preživio nesreću.
Posljednja smrt u porodici dogodila se 2012. kada je Robertova druga supruga Mery Richardson Kennedy počinila samoubistvo vješanjem.